smiley

Logopedija je znanost koja se bavi prevencijom, otkrivanjem, dijagnosticiranjem i tretmanom poremećaja humane komunikacije pod kojom se podrazumijevaju svi oni procesi i funkcije koji su povezani s produkcijom govora, te s percepcijom i produkcijom oralnoga i pisanoga jezika, kao i oblicima neverbalne komunikacije (definicija Europskog udruženja logopeda – CPLOL).

Logopedi rade u:

• Sustavu zdravstvene zaštite (centrima za rehabilitaciju slušanja i  govora, centrima za medicinsku rehabilitaciju, otorinolaringološkim, neurološkim, psihijatrijskim, audiološkim, fonijatrijskim i  pedijatrijskim klinikama, ustanovama za mentalno zdravlje i  savjetovalištima)
  • području odgoja i obrazovanja (kao stručni suradnici u predškolskim ustanovama, osnovnim školama, centrima za odgoj i obrazovanje)
  • sustavu socijalne skrbi
  • posebnim ustanovama (centrima i posebnim ustanovama za  rehabilitaciju)
  • znanstvenoistraživačkim institucijama (istraživačkim centrima i fakultetima
  • privatnoj praksi.

Poteškoće u govoru sa kojima se susreću logopedi u radu

Usporeni razvoj govora

Termin koji se koristi kod djece čiji govor je još u razvoju

Govor i intelektualne teškoće – govorni poremećaji koji se javljaju kod IT povezan je s težinom intelektualnog deficita.

Dyslalia ili neispravan izgovor glasova

Sigmatizam-neispravan izgovor glasova S, Z, C; Š, Ž, Č, DŽ; ŽĆ, Đ.

Rotacizam-se odnosi  na poremećen izgovor glasa R.

Lambdacizam-obuhvaća neispravan izgovor glasova L i LJ.

Kapacizam i Gamacizam-su nazivi za poremećaje glasova K i G.

Tetacizam i deltacizam-nazivi su za poremećen izgovor glasova T i D.

Tetizam-se odnosi na poremećaj izgovora kada veći broj suglasnika prelazi u T odnosno D

Etacizam-je naziv za poremećaj samoglasnika E, koji je ujedno i jedini samoglasnik koji može biti poremećen u sklopu tzv. funkcionalnih dislalija.

Mucanje -   (ponavljanje dijelova riječi ili rečenice, produžavanje glasova, zastoji u govoru, neadekvatne pauze, ubacivanje različitih glasova, poštapalice, dulje trajanje govora, razni nepotrebni zvukovi i sl.)

Brzopletost - u govornoj patologiji način govora koji je obilježen jednom kaotičnošću, brzim prijelazima s jedne misli na drugu

Patološki spor govor – bradylalia - je pojam koji označava pretjerano spor govor zbog organske podloge.

Afazije -  poremećaj već usvojenog jezika i govora.

Disfazije i afazije dječje dobi  - termin disfazija odnosi se na lakše oblike oštećenja jezika i govora, a afazija na teže.

Dizartrije -   u literaturi opisuju kao organski poremećaj govora koji se osniva na živčano-mišićnom oštećenju govorne muskulature, a javlja se u osoba s cerebralnom paralizom, Parkinsovom bolešću i multiplom sklerozom.

Poremećaj čitanja je dostignuta razina čitanja (tj.točnost u čitanju, brzina ili razumijevanje) koja jeznatno niža od očekivane s obzirom na kronološku dob osobe, njezinu inteligenciju i obrazovanje. U osoba s poremećajem čitanja (koji je nazivan i  glasno čitanje i čitanje u sebi karakterizirani su sporošću i pogreškama u razumijevanju.

Poremećaj pisanja je znatno slabija vještina pisanja od one očekivane s obzirom na kronološku dob osobe. Obično postoji kombinacija teškoća koje neka osoba ima u sastavljanju pisanog teksta, a očituje se u gramatičkim pogreškama ili pogreškama s interpunkcijama, slabom organizacijom poglavlja, višestrukim pravopisnim pogreškama, te izrazito lošim rukopisom. (međunarodna klasifikacija - prema knjizi Dijagnostički i statistički priručnik za duševne poremećaje)

Poremećaj glasa - poremećaji fonacije nastaju uslijed pogrešnog foniranja ili zbog organskih promjena u grkljanu.

Korisni Linkovi:

angel

Priloženi dokumenti:
RANA INTEREVENCIJA.doc

« Siječanj 2021 »

> Kutak Logopeda
Centar "Liče Faraguna" Labin / Šćiri br. 3, HR-52220 Labin / www.centar-licefaraguna-labin.skole.hr / ured@centar-licefaraguna-labin.skole.hr